Triumph Motosiklet Tarihi Triumph, 100 seneyi aşkın bir geçmişe sahip özel bir İngiliz şirketidir. Triumph, 1900'lerde piyasaya ilk çıktıklarından beri daima kendisine özgü bir karaktere ve tasarım klasikleri haline gelen motosikletler yaratma geçmişine sahip olmuştur. İngiliz motosiklet endüstrisinin geri kalanı gibi, Triumph da 1980'lerde kapandı. Ancak marka, 1990'larda nostalji temalı gerilimler için en son teknoloji spor motosikletler dizisi oluşturan İngiliz sanayici John Bloor tarafından yeniden canlandırıldı.

1883: Siegfried Bettmann, Almanya'nın Nürnberg kentinden Coventry, İngiltere'ye taşındı.

1884: Bettmann bir ithalat-ihracat şirketi kurar. Alman dikiş makinelerini ithal ediyor ve ayrıca "Bettmann" adı ile etiketlenmiş bisikletler satıyor.

1887: Bettmann şirketinin adını New Triumph Co. Ltd. Olarak değiştirdi (Daha sonra tekrar Triumph Cycle Co. Ltd. Olarak değiştirilecektir) Başlıca yatırımcısı, kısaca da olsa patentini elinde bulunduran İskoç bir veteriner olan John Dunlop'tur. Pnömatik lastik. Güzel fikir, ne yazık ki ilk önce ona sahip değildi! (Başka bir Scot, R. W. Thompson, gerçek mucittir.) Her durumda, Dunlop buluşu başarılı bir biçimde ticarileştiren ilk kişidir.

Bir Alman mühendis olan Mauritz Schulte Triumph'a katılır. Bettmann'ı Triumph'un kendi ürünlerini tasarlaması ve üretmesi gerektiğine ikna eder.

1888: Şirket, Coventry'de eski bir şerit üretim fabrikası satın alır ve onu bisiklet yapabilmek için kurar.

1895: Schulte, makineyi incelemek için Hildebrand ve Wolfmuller tarafından yapılan ilk “pratik” motosikletlerden birini ithal etti. Triumph, bunu lisans altında yapmayı düşünmektedir, ancak İngiliz yasalarına göre, motorlu araçlar 4 mph hız sınırına tabidir. Her aracın önünden kırmızı bayrak sallayarak bir adam yürümelidir. Bunun ticari çekiciliği sınırlaması kaçınılmazdır ve Triumph motosiklet işine girmemeyi seçer.

1902: 19. Yüzyılın sonunda Lokomotif Yasası'nın zahmetli bölümlerinin yürürlükten kaldırılmasıyla Schulte, kendi motosikletini tasarlamaya koyulur. İlk Triumph üretildi - 1 numara olarak bilinir. Bu, temelde şirketin Belçika'da üretilen 2 hp Minerva motorla donatılmış bisikletlerinden birisidir.

1903: Triumph, Almanya'da motosiklet inşa etmek ve satmak için bir yan kuruluş açar. Daha iyi motorlar JAP'den (James A. Prestwich'in baş harfleri) alınmıştır.

1905: Triumph, ilk motosikletini bütünüyle kendi içinde üretti. 3 hp motorla çalışır ve 45 mil / saat azami hıza sahiptir.

1907: Yıllık üretim 1.000 adede ulaştı. Yeni bir 450cc motor 3.5 hp yapar.

1908: Yeni bir model, zorlu eğimlerde yardımcı olmak için değişken bir kasnakla gelir. Vites değiştirmek için sürücü bütünüyle durur, bisikletten iner ve kemeri elle hareket ettirir. Jack Marshall, TT'de (eski Peel parkurunda) ortalama 45 mil hızla tek silindirli sınıfı kazandı. Vites değiştirmek için mi durduğu yoksa yalnızca pedal mı çevirdiği bilinmiyor.

1910: Triumph, kullanıcının motoru ayaktayken çalıştırmasına ve ayakta kalkıştan uzaklaşmasına olanak tanıyan "bedava dağıttığı motor" cihazı ile (temelde ilk pratik kavrama) çok büyük bir ilerleme kaydetti. Seride iki model var ve satışlar 3.000 adede ulaştı!

1911: Çoğu bisiklete sadece ayak dayamaları takılır, pedallarla değil.

1913: Schulte, 600cc dikey ikiz prototipi yaptı.

1914: Triumph, Almanya ile olan kuvvetli bağlantısına rağmen, Albay Claude Holbrook tarafından askeri Müttefik askerlik hizmeti için H Tipi motosiklet sağlamak üzere tercih edildi. Triumph, Birinci Dünya Savaşı boyunca orduya 30.000 motosiklet satacak.

1919: Schulte, (çok!) Cömert bir kıdem tazminatı paketiyle şirketten ayrılır. Yerine Albay Holbrook'tan başkası gelmedi.

1920: Triumph, şirketin zincir tahrikli arka tekerleğe sahip ilk bisikleti olan 550cc Type SD'yi üretti. SD, Spring Drive'ın kısaltmasıdır - bir cush drive'ın erken sürümüdür.

1921: Bisiklet tarzı jant frenlerinin yerini kampana frenler aldı. Yeni bisikletlerin artık çok daha fazla güç ürettikleri için çok daha iyi frenlere ihtiyacı var - özellikle de dört supaplı 20 hp Model R prototipi. Tasarımcılarından bir tanesi olan Frank Ricardo'dan sonra "Riccy" olarak bilinir.

1923: 350cc Model LS, motor tarafından çalıştırılan bir yağ pompasına sahip ilk Triumph'tur. (O zamana kadar sürücünün elle yağ pompalaması gerekiyordu.)

1925: 500cc Model P ekonomiktir ve en başta ticari bir başarıdır. Triumph bunların birçoğunu satıyor, ancak mal sahipleri düşük yapı kalitesinden hayal kırıklığına uğruyor ve şirketin itibarı zarar görüyor. Triumph yıl sonuna doğru işleri iyileştirir.

1927: Üretim 30.000 adede ulaştı.

1929: Wall Street borsası çöktü. Triumph, Alman yan kuruluşunu satıyor.

1930: Alacaklıların baskısı altında, Bettmann şirketin başkanı olarak görevden alınır. Küçük iki zamanlı, Model X, ünite yapısına sahip ilk Triumph'tur.

1932: Ünlü motor tasarımcısı Val Page firmaya katıldı. Sayfa, 150cc iki zamanlı ve 250, 350 ve 500cc dört zamanlı dahil olmak üzere birkaç yeni motoru hızla yaratır.

1933: Page’in 650cc'lik bir Twin için ilk girişimi ticari bir başarısızlıktır; halk V-Twins'i istiyor gibi görünüyor.

1935: 650 Twins'de isteğe bağlı şekilde ayakla değiştirilebilen bir vites mevcuttur.

1936: Triumph’un otomobil ve motosiklet işletmeleri bölündü. Ariel'in sahibi olan Jack Sangster, motosiklet işini satın alır ve hemen Edward Turner'ı (önceden Ariel Square Four'u yaratan) baş tasarımcı olarak işe alır. Sangster, Bettmann'ı şirket başkanı olarak yeniden görevlendirir.

1937: Turner, saatte 90 milin üstünde bir hıza sahip 498cc Speed ​​Twin (T100) modelini tanıttı. Kesin İngiliz motosikletidir ve Triumph motosikletleri için 40 seneden fazla sürecek bir model oluşturur.

1938: Bill Johnson, Pasadena'da bir bisiklet dükkanı olan British and American Motors'un hissesini satın alır. (Johnson Motors daha sonra Triumph motosikletlerini ABD Batı'sına dağıtacak.)

1940: Tüm motosiklet üretimi savaşa yöneliktir. Yeni bir bisikletle beraber, Triumph fabrikası Coventry'nin akınına uğradı.

1942: İngiltere Meriden'de yeni bir fabrika açılır.

1945: Triumph, savaş boyunca orduya 50.000 motosiklet sattı. Barışın geri dönüşüyle ​​beraber şirket üç modele odaklanıyor: Tiger 100, Speed ​​Twin ve daha küçük touring 349cc 3T. Tüm modellerde teleskopik bir ön çatal bulunmaktadır.

1946: Ernie Lyons, Triumph'un savaş sırasında uçaklarda kullanılmak üzere tasarladığı hafif, bütünüyle alaşımlı bir motor kullanarak, yeniden tasarlanmış Tiger 100 ile Manx Grand Prix'i kazandı. (Motor bir radyo jeneratörüne güç sağladı.)

1947: Bir arka "yaylı göbek" isteğe bağlıdır.

1949: Off-road 500cc TR5 “Trophy” ve büyük çaplı 649cc Thunderbird piyasaya sürüldü. Kupa, ISDT'yi kazanmak için bisikleti kullanan İngiliz ekibinin adını almıştır. "Uçak" motorunun bir versiyonu tarafından desteklenmektedir.

1950: Triumph Amerika'da, Britanya dahil diğer tüm pazarlardan daha fazla bisiklet satıyor.

1951: Jack Sangster, Triumph'u BSA'ya 2,5 000 000 sterline sattı.

1953: 149 cc OHV Terrier piyasaya sürüldü.

1954: Thunderbird'ün temelde ayarlanmış (40 + hp) bir versiyonu olan Tiger 110 piyasaya sürüldü ve arka salıncaklı.

Marlon Brando, "The Wild One" filminde 50 Thunderbird kullanıyor.

1955: Johnny Allen, ayarlanmış 650cc T-bird motorla çalışan bir aerodinamik tasarımda Bonneville Salt Flats'te 193 mil hızla gidiyor.

TR6 "Trophy", Amerika pazarı için açıkça inşa edilen ilk Triumph'tur. Çöl yarışçıları arasında popüler olacak.

1957: Zarif bir stile sahip 350 cc "Yirmi bir" estetik bir başarı olabilir, ancak ticari bir başarısızlığı kanıtlar.

1958: Mike Hailwood, Birleşik Krallık'ın en önemli yarışlarından bir tanesi olan Thruxton 500'ü ticari açıdan kazanmak için Dan Shorey ile beraber çalışır.

1959: Çok popüler T120 Bonneville 650 tanıtıldı. Bu, çift karbonhidratla donatılmış Tiger'ın bir evrimidir - Amerikalı satıcıların uzun süredir istediği bir şey. 1983 senesine kadar üretimde kalacaktır.

1961: Bert Hopwood, AMC'den Triumph'a taşındı ve burda üç silindirli bir motor tasarladı.

1962: Triumph tasarım ekibi Norton'dan Doug Hele'nin gelişiyle daha da güçlendi. Üçlü motorun tasarımını tamamladı (birkaç yıl görünmeyecek olsa da). Hele ayrıca Bonneville için daha sert, çift beşikli bir çerçeve tasarladı, ama bu benimsenmedi.

1963: 650 İkizin tümü artık birim yapısına sahiptir. Johnson Motors'un teşvikiyle, Bonneville'in yarışa hazır bir versiyonu sadece Amerika pazarı için üretildi. T120C “TT”, dönemin en çok aranan Triumph'larından biri olacak.

1966: Buddy Elmore, Daytona 200'ü fabrikada hazırlanmış 500cc Tiger ile kazandı. İki Triumph 650cc motorla çalışan bir aerodinamik olan Gyronaut X-1, Bonneville Salt Flats'te 245 mil hızla gidiyor.

1967: Gary Nixon, geçen seneki Daytona 200 galibiyetinin bu başarıyı tekrarlayarak şans eseri olmadığını kanıtladı.

1968: 750cc Üçlü, nihayet ortaya çıktı ve hem Triumph Trident hem de BSA Rocket 3'ü çalıştırdı. Motor günün standartlarına göre kuvvetli olmasına karşın, çok az, çok geç. Haftalar içinde dünya, tepegöz kamları, ön disk freni ve elektrikli başlatmaya sahip Honda 750-Four'un haberleriyle dolup taşacak. 

1969: Malcolm Uphill, Bonneville'de Üretim TT'yi kazandı. Bu süreçte bir seri üretim motosikletiyle ilk turda saatte 100 milin üstünde bir hızda ilerliyor.

San Diego'da yaşamakta olan gurbetçi bir İngiliz olan Rob North, Daytona için tam vaktinde, Üçlüler için daha sert bir çerçeve tasarlar.

1970: Uphill, "Slippery Sam" lakaplı bir Triple ile TT'yi kazandı. İyi tasarlanmış kaplaması yüzünden değil, Uphill'in botlarının her yerine yağ sızdırdığı için.

 

1971: Bonneville için yeni bir çerçeve belirir. Trackmaster toprak palet çerçevesine dayanan bir Rob North tasarımıdır ve yağı geniş çaplı üst borunun içinde taşır.

 

1973: Triumph'u içeren BSA grubu, çok büyük bir mali kayıp bildirdi. BSA'yı kapatma ve kaynakları ve enerjiyi Triumph'a odaklama kararı verildi. Triumph X75 Hurricane olarak Craig Vetter’in Triple için serbest çalışan "American hotrod" tasarımı, bir BSA modeli olacaktı.

Bert Hopwood, üstten kamalı, 200 cc Tekli, 1000 cc'lik bir şasi Beşi olarak üretilebilen modüler bir motor tasarlar. Asla gün ışığını görmeyecek.

Yıl sonunda, yazı İngiliz motosiklet endüstrisi için duvarda. Triumph, Norton ile birleşir ve finansçı Dennis Poore'un kontrolü altına alınır.

1975: Bu, Trident için son üretim yılıdır. Bonneville üretimi, işçilerin Meriden fabrikasını devam ettirmek için bir kooperatif kurmasının ardından devam ediyor.

1977: NVT iflas etti. Meriden Co-op, Kraliçe’nin 50. Doğum günü şerefine Bonneville Jubilee Special’ı tanıtıyor. 750 cc'dir ve döküm tekerleklere sahiptir.

1980: İngiliz hükümeti önemli bir borcu silmeye istekli olsa da, Meriden fabrikası hala deliğin derinliklerinde. Çizim tahtalarında birkaç enteresan bisiklet var, ama bunları geliştirmek için sermaye yok, iş gücünün yükselen Japon imalatçılarına rakip olabilecek ve giderek güçlenen makineler üretebileceğini ya da üreteceğini düşünmek için hiçbir neden yok.

1983: Birkaç yıl sonra Meriden fabrikası kapılarını kapattı. İngiliz gayrimenkul geliştiricisi John Bloor, Triumph adını koruyarak kalıntıları o yıl satın aldı. Bloor, Triumph adını 1985 senesine kadar günde birkaç Bonnevil'i toplamaya devam etmekte olan küçük bir dükkana lisansladı.

1985: Beklenmedik bir kurtarıcı olan Bloor, eski Meridan fabrikasının bulunduğu yere bir alt bölüm inşa eder, ancak hemde yakınlardaki Hinckley'de yeni bir site satın alır. Orada yeni bir fabrikayı yeni prototipleme araçları ile donatıyor.

1987: İlk "yeni Triumph" motor, 1200 cc Dört, test tezgahında çalışır.

1989: Bloor, Hinckley fabrikası için yeni seri üretim aletlerinde kendi parasından en az 60 000 000 $ aldı.

1990:Triumph, Eylül ayında Köln Fuarı'nda altı yeni modeli tanıttı: Haksız Trident 750 ve 900 Triples, touring Trophy 900 Triple ve 1200 Four ve spor odaklı Daytona 750 Triple ve 1000 Four. Makineler genel itibari ile çoğu endüstri uzmanının beklediğinden çok daha iyi. Bununla beraber, Japonya'nın sunmuş olduğu en iyinin bir ya da iki adım gerisinde kalıyorlar.

1994: Speed ​​Triple piyasaya sürüldü. Bu bir Japon bisikleti olmaya çalışmıyor ve pek çok niteliksiz olumlu eleştiri alan yeni Triumph'lardan ilki. Düşük puan alan Tiger "macera bisikleti" de bu sene piyasaya çıkıyor. Triumph Motorcycles of America kuruldu.

1995: ABD'ye yeni Triumphs ihracatı başladı.

1997: 50.000'inci yeni Triumph üretildi.

1998: Güzel Sprint ST spor gezi bisikleti piyasaya sürüldü.

1999: Triumph, TT600'ü yaratarak ultra rekabetçi 600cc süper spor pazarına gireceğini duyurdu. İyi olacak ama yeteri kadar iyi olmayacak.

2002: Hinckley en temel montaj fabrikasında çok büyük bir yangın çıktı. Bununla beraber, duman bulutlarının kesinlikle gümüş bir astarı vardır. Şirketin sigortası bir “baştan sona” fon sağlıyor. Fabrika yeniden inşa edilirken ve en son teknoloji aletlerle yeniden donatılırken tasarım ve Ar-Ge atölyeleri hasar görmemiş ve yeni bisiklet geliştirmeye devam ediyor. Triumph, dört silindirli Daytona 600 süper spor motosikletini piyasaya sürer.

2004: Triumph Rocket III piyasaya sürüldü ve 2000 cc'yi aşan ilk üretim motosikleti oldu. Çoğu test sürücüsünün beklediğinden çok daha iyi çalışıyor. Yine de bu, birkaç gerçek motosikletçinin sorduğu bir soruya cevap.

2005: Triumph, Daytona 600 ila 650cc'yi sıktı. Değişiklik, motosikletin 600 Supersport sınıfında rekabet etmesini engelliyor, ancak 2003'te Isle of Man'de popüler bir galibiyete rağmen, yine de başarılı olamıyordu. Değişiklik, motosikleti muhteşem bir "gerçek orta siklet" yapıyor, özellikle uzun boylu sürücüler için.

2006: Daytona, bütünüyle yeni bir 675cc üçlü olarak yeniden piyasaya sürüldü. Avrupa supersport yarışlarında (ve Amerika'da Formula Xtreme'de) sınıfında yasaldır. Bu bisikletle, yeni Triumph şirketi gerçekten yaşlandı.

2007: Street Triple'de “mini Speed ​​Triple” tanıtıldı. Daytona 675'teki aynı 675 cc üç silindirle güçlendirilen Street Triple, daha küçük bir pakette Speed ​​Triple tipi eğlence sunar. İsimlerdeki benzerlik çok fazla kafa karışıklığına yol açsa da.

2008: Bonneville serisi, Avrupa'dan bir yıl sonra nihayet yakıt enjeksiyonu aldı.

2010: Normalde Milwaukee'den belirli bir markanın hakim olduğu pazara meydan okumak için Thunderbird kruvazör piyasaya sürüldü. 1600cc paralel Twin ile güçlendirilmiş, bu düzendeki en büyük üretim motorudur.

Sıkılmış bir Daytona 675 motora sahip Tiger 800, çift amaçlı bir motosiklet olarak Tiger'ın köklerine geri dönüyor.

2011: Triumph, BMW 800 dual sport motosikletlere karşı rekabet etmek için Tiger 800 ve Tiger 800XC'yi piyasaya sürdü. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Triumphs, BMW eşdeğerlerini 2'ye 1 satıyor.

2012: Triumph, Speedmaster ve America modellerini bütünüyle ayrı modeller yaparak yeniden tasarladı. Şasi ve motor artık tek ortak unsurlardır.

Triumph Motorcycles, 110 senelik kesintisiz motosiklet üretimini kutluyor.

2013: Eski Sprint'in yerini alan Triumph, Trophy model adını geri getiriyor. Trophy SE, 1215cc'lik 3 silindirli ve şaftlı bir sürücüye sahiptir.

2016: Artan hükümet düzenlemeleri ve kısıtlamaları sebebiyle, Triumph hava soğutmalı paralel ikiz motorları kademeli olarak kaldırmaya başlar ve iki yeni su soğutmalı paralel ikiz motor sunar. Yeni motorlara sahip ilk üç motosiklet 900cc Bonneville Street Twin, 1200cc Bonneville T129 ve yeniden tasarlanan 1200cc Thruxton'dur. Hava soğutmalı motorlara sahip kalan son iki Triumph Motorcycles ise Speedmaster ve America'dır.

2021: 2021 ve Ötesi

Triumph Motorcycles, dünyadaki son ve tek tüm İngilizlerin sahibi olduğu ve işlettiği araç üreticisi olmaya devam ediyor.


Triumph Motorcycles, hemde dünyanın en eski devamlı üretim motosiklet şirketidir.